Kinestetika v ošetřovatelské péči

Kinestetika není jen pohybový a komunikační koncept, jde o model myšlení. Je to praktický učební a instruktážní model, který pomáhá lidem  při provádění běžných denních aktivit (pohyb, přijímání jídla a pití, oblékání, hygieně, vyprazdňování…). Kinestetické principy (interakce, funkční anatomie, lidské funkce, lidský pohyb, námaha, okolí) jsou nástrojem tohoto praktického učebního procesu. Implementace kinestetických idejí do každodenní ošetřovatelské činnosti je velkou výzvou pro ošetřující. Po absolvování kurzu využijete znalosti k aktivní podpoře pacientů při jejich pohybu, místo zvedání a přenášení.    
 
Jde o individuální formu podpory pacientů v jejich pohybovém vzorci. Zpočátku jde o vnímání vlastních pohybových možností, které jsou potom profesionálně využity. Díky vnímání pohybu vlastního těla jsou vyvinuty schopnosti, jak pacientovi nabídnout podporu tak, aby mu byla zachována sebekontrola při provádění pohybové aktivity.    
 
Kinestetika v ošetřovatelské péči pokrývá dva požadavky péče současně. Snižuje riziko poranění z přetížení a zlepšením ošetřovatelských schopností zvyšuje kompetence ošetřujících.    
 
Cíle:  

  • rozeznat a využít možností pacientů, nepřemýšlet v deficitech (nemožnostech)  
  • pomoc v běžném pracovním životě tak, aby byla redukována tělesná poranění ošetřujících a pacientů  
  • efektivní využití pracovní doby  
  • zvýšit motivaci ošetřujících a pacientů  
  • podpora zdraví a uzdravování
  • kreativní ošetřovatelství.

Komentáře nejsou povoleny.